Bitcoin
1.25 %

Todeks Dogecoin Nedir?

Thodex Kripto para birimleri içerisinde oldukça popüler hale gelen Dogecoin, geleceği konusunda yatırımcılarına oldukça önemli bir değer olduğunu hissettirir. İnternet üzerinde yapılan bir espri ile ortaya çıkan ve herkesin sempatisini kazanan bu coin, çok kısa süre içerisinde adından bahsettirerek dünya genelinde en çok rağbet gören kripto para birimleri arasında yerini almıştır. Şimdi kısaca Todeks Dogecoin nedir, Dogecoin tarihçesi nasıldır inceleyelim.

Çıkış noktası ilginç bir hikayeye dayandığı için kripto para birimleri hakkında fazla bilgi sahibi olmayan pek çok kişinin ilgisini bu alana yönelten Todeks Dogecoin, bu alanda hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesini etkisi altına almıştır.

Thodex Dogecoin Tarihi

En dikkat çekici sanal para birimlerinden biri haline gelen Todeks Dogecoin, daha önce de belirtildiği gibi internette yapılan bir şaka sonrasında oluşturulmuştur. Bu nedenle kripto para birimleri arasında adından sıklıkla söz edilerek, çok hızlı bir şekilde tanınır olmuştur.

Oldukça hızlı işlem yapabilme yeteneğine sahip olan bu coin, köpek anlamına gelen “dog” kelimesinden türetilmiştir ve özellikle “e” harfi eklenerek “doge” olarak belirtilmiştir.

İlk olarak 2005 yılında “Homestar Runner” olarak adlandırılan bir çizgi filmde kendisinden bahsettiren Todeks Dogecoin, “caps” olarak adlandırılan bir fotoğraf ile üne kavuşmuştur. Ardından da  adını kripto para birimine vererek Dogecoin’in doğuşuna vesile olmuştur.

Temel olarak Litecoin olarak adlandırılan kripto para biriminden türeye Todeks Dogecoin, Billy Markus isimli Amerikalı bir yazılımcı tarafından oluşturularak piyasaya sürülmüştür. Çok kısa zamanda büyük başarı gösteren ve oldukça rağbet gösteren bu coinin bu kadar hızlı bir şekilde tanınmasının en büyük nedeni adını herkesçe bilinen capslerden almış olmasıdır.

Şu anda Todeks Dogecoin özellikle internette bahşiş vermek için kullanılırken, aynı zamanda yatırımcılar için de ideal bir kripto para birimidir.

Thodex Dogecoin Hikayesi

Billy Markus internet üzerinde gördüğü bir şaka üzerinden insanların ilgisini kripto para birimlerine çekmek amacıyla yapılan espriyi realiteye dönüştürmüştür. Böylece “doge” muhabbetinin popüler olmasından faydalanarak özellikle internet üzerindeki genç kitlenin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

2013 yılının son dönemlerinde Billy Markus, Bitcoin’den çok daha geniş bir demografiye sahip ve daha net bir kripto para birimi oluşturmayı planlarken, Adobe Systems pazarlama bölümünde bir üye olan Jackson Palmer de benzeri konuda Twitter üzerinde bir öğrenci tarafından desteklendi. Bunun üzerine 27 Kasım 2013 tarihinde Jackson Palmer, yine Twitter üzerinde konuşla ilgili bir şaka yaptı:

“Dogecoine yatırım yapmanın bir sonraki büyük şey olduğuna eminim.”

Ünlü capslerden esinlenerek bu şakayı yapan Palmer, yazılım mühendisi olarak görev yapan ve başarılı sonuçlar ortaya koyan bir kripto para birimi oluşturmak isteyen Billy Markus’un dikkatini çekti. Konuyla ilgili görüşen ikili bir haftadan daha kısa sürede şakayı gerçek bir projeye dönüştürerek Dogecoin’i yarattılar.

6 Aralık 2013 tarihinde piyasaya sürülen coin, yaratılma hikayesi ile insanların ilgisini çekerek sempatisini kazanmıştır.

Hızla popülerliği ve piyasa değeri artan Dogecoin’in ekibinin tamamı gönüllülerden oluşan bir gruptur. Yaratılması Jackson Palmer ve Billy Markus sayesinde olsa da, şu anda Max Keller, Ross Nicoll ve Patrick Lodder geliştiriciler arasında yer almaktadır.

Thodex Dogecoin nedir yanı sıra Todeks Dogecoin’e yatırım yapmak isteyenler için nasıl alındığını anlatan bu yazımız yardımcı olacaktır. Ayrıca diğer kripto para birimleri ile ilgili de bu sitemiz size güncel makaleler sunmaktadır.

Related Posts

Leave a Reply